Młode pokolenie ludowych rękodzielników

Dodane przez Agnieszka Schreiber -
Na zdjęciu uczestnicy warsztatów

Wiosną twórcy ludowi z Tucholskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wyruszyli, jak co roku, do zaprzyjaźnionych szkół podstawowych w celu przekazania swoich umiejętności młodemu pokoleniu podczas warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży. 

Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 im. dra Kazimierza Karasiewicza i Szkole Podstawowej nr 5 w Tucholi w dniach 21 i 23 maja br. 

Hafciarki z Zespołu „Złotnica” udzieliły dzieciom pierwszych lekcji nauki haftowania muliną na lnianym płótnie. Wzory kaszubskie szkoły tucholskiej odwzorowane na małych serwetkach wzbudziły wielkie zainteresowanie dziewczynek, które ochoczo chwyciły za igły i nici. 

Indywidualne instruktaże twórczyń były tylko nauką podstawowych ściegów, ale chęć nauki naszego regionalnego haftu była tak duża, że większość dziewczynek wykonała samodzielnie wiele elementów w zakładkach do książek i na małych serwetkach. 

Malowanie postaci świętych lub elementów kwiatowych na szkle było nowym doświadczeniem dla dzieci. Wymagało ono skupienia i precyzji. Końcowe efekty pracy zaskoczyły dokładnością i starannością wykonania obrazu przy ogromnej radości pani Haliny Dei, która poprowadziła te zajęcia warsztatowe. 

Dzieci zaznajomiły się również z techniką wyplatania koszy z drobnego korzenia sosnowego i same podjęły pierwsze próby wyplatania pod czujnym okiem pana Henryka Tyde. A rzeźbienie ptaków to dopiero była zabawa! Ze względu na możliwość skaleczenia dłuta nie można było wziąć do ręki. Ptaszki strugał pan Robert. Można było za to szlifować drewno, wygładzać kształt ptaszka i przygotować go do malowania. Również rękodzieło wzbudziło zainteresowanie dzieci, pani Wiesława Kolc pokazała, jak tworzyć ze sznurka małe makramy.

W miłej atmosferze, która wytworzyła się pomiędzy dziećmi i twórcami ludowymi, szybko mijały godziny pracy.

Tucholski Oddział Zrzeszenia Kujawsko-Pomorskiego serdecznie dziękuje dyrekcjom szkół podstawowych nr 2 i nr 5 w Tucholi oraz gronu pedagogicznemu za miłe przyjęcie twórców ludowych w swoich murach. 
Była to okazja do przekazania uczestnikom warsztatów wiedzy i tajników najbardziej reprezentatywnych dziedzin naszej sztuki ludowej. Mamy nadzieję, że rozbudziliśmy zainteresowanie dzieci sztuką i rękodziełem artystycznym, co może uczynić ich w przyszłości następcami w kultywowaniu, rozwijaniu regionalnych wartości kulturowych i wzbogacaniu naszego krajobrazu kulturowego. 

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków gminy Tuchola w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych. 

Tekst: Iwona Lewandowska, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego O/Tuchola

Kategoria


Source URL: http://tuchola.e-jankowska24.pl/aktualnosc/kultura-miasto/1644-mlode-pokolenie-ludowych-rekodzielnikow